Козметиката крие опасност от рак

Козметиката крие опасност от рак

Научете повече за химикалите в козметичните продукти, вредните им въздействия върху човешкото здраве и защо е важно да се използва натурална козметика.

Жените се излагат на риск от смъртоносни болести, ежедневно употребявайки обичайните козметични продукти, за които не се изисква рецепта. Непрекъснато нарастващият списък от синтетични съставки, които производителите прибавят към продуктите си, превръщат най-невинно изглеждащите шампоани и кремове в коктейли от токсини, които при продължителна употреба могат да доведат до рак.

Тези синтетични компоненти са евтини, устойчиви и имат дълъг срок на годност. Производителите просто ги обожават, но въпреки че първоначално изглеждат безопасни, резултатите от продължителната им употреба може да са смъртоносни.

Модерните козметични препарати съдържат множество съмнителни съставки, които биха се чувствали повече у дома си в лабораторните епруветки, отколкото по женските лица. Катранени пигменти, фенилендиамин, бензол, дори формалдехид са само някои от синтетичните химикали, широко използвани в шампоани, кремове и ружове -  все отрови, които се абсорбират в кожата при всяка употреба на съдържащите ги продукти.

Без съмнение много козметични продукти съдържат канцерогени и вредят на хората, които ги ползват. Това се допуска, защото козметиката не се смята за толкова сериозна, колкото лекарствата и храните, и почти не се контролира от закона.

Нежеланите ефекти от токсините нарастват с годините и десетилетията, като объркват рецепторите на хормоните и бавно изменят структурата на клетките. Химикалите преминават в кръвния поток по няколко начина: пудрите имат най-малка степен на абсорбиране, докато мазните разтвори и овлажнителите позволяват поглъщане на повече от химикала. Гримът лесно може да бъде абсорбиран от нежната кожа около очите. Спрейовете, парфюмите и пудрите могат да бъдат вдишани, дразнейки дробовете, а червилото често се поглъща.

Според данни на ООН, в момента по света има около 70000 широко използвани химикали, а всяка година се внедряват още по 1000 нови. Националния институт за професионална сигурност и здраве на САЩ съобщава, че близо 900 от тези козметични съставки са токсични. Според други източници тези цифри са прекалено занижени.

За някои екологични, здравни и потребителски организации преследването на козметичните производители изглежда незначителна кауза в сравнение с борбата срещу замърсяването на въздуха, почвата и водата. Но много от токсините, които замърсяват околната ни среда, като например диоксини и петролни химикали, могат да бъдат открити в шишенцата и флаконите, подредени по рафтовете в банята ни.

Още е рано да се знае със сигурност колко сериозен може да бъде дългосрочния ефект на вредните козметични съставки върху здравето, но вече е доказано, че някои от тях разстройват хормоните, увреждат имунитета и причиняват неврологични и репродуктивни увреждания. В много от средствата, които милиони жени ежедневно поставят на кожата си, се съдържат компоненти, причиняващи рак при лабораторни животни, което е достатъчно сериозно предупреждение. В най-добрия случай посещението на кварталната сергия за козметика може да ви докара алергии, възпаления и повишена чувствителност. А в най-лошия да ви струва живота...

Амелия Хил, The Observer

Канцерогенни и отровни съставки в козметиката

По-долу са изброени някои от канцерогенните и отровни съставки, които са често срещани в козметиката и продуктите за лична хигиена.

Скрити канцерогени

Замърсители:

  • пестициди, съдържащи органичен хлор: LANOLIN
  • синьо 1, зелено 3, арсен, олово: моливи за вежди и мигли
  • диоксан: PEG, POLYSORBATE, LAURETHS, ETHOXYLATED ALCOHOLS - кристали силиций: в аморфните силикати

Предшественици на нитрозамините:

  • DEA, TEA, BRONOPOL, PADIMATE O
  • Вещества, освобождаващи формалдехид:
  • BRONOPOL
  • QUATERNIUM 15
  • DIAZOLIDINYL UREA
  • IMIDAZOLIDINYL UREA
  • DMDM HYDANTOIN

Доказани канцерогени

  • DEA
  • TALC
  • FLUORIDE
  • SACCHARIN
  • CRYSTALLINE SILICA
  • COAL TAR DYES
  • BLUE 1
  • GREEN 3
  • PARA-PHENYLENEDIAMINE

Разрушители на хормоните

  • Alkylphenol Ethoxylates
  • Benzophenone-3 (Bp-3)
  • Butyl Benzyl Phthalate
  • Butylated Hydroxyanisole (BHA)
  • Butyl-methoxydibenzoylmethane (B-
  • MDM)
  • Dibutyl Phthalate
  • Diethyl Phthalate
  • Homosalate (HMS)
  • Methyl-benzylidene Camphor (4-MBC)
  • Nitro Musks
  • Octyl-dimethyl-PABA (OD-PABA)
  • Octyl-methoxycinnamate (OMC)
  • Parabens (Butylparaben, Ethylparaben, Methylparaben, Propylparaben)
  • Polycyclic Musks
  • Resorcinol

Всички тези химични съединения са токсични и канцерогенни и водят до рак на гърдата, яйчниците, бъбреците, пикочния мехур, черния дроб, мозъка и кръвта, до разрушаване на клетките и преждевременно състаряване, а разрушителите на хормоните водят до хормонални нарушения в деликатния баланс на женската ендокринна система.

Може би е добра идея да окачите този списък на огледалото, за да можете да проверявате това, което поставяте на кожата си! Снабдете се и с лупа - обикновено съставките са изписани с възможно най-ситен шрифт...

Днес много козметични компании заделят част от оборота си за борба с рака. "Купете червило - спасете живот" е типична рекламна кампания. Обаче често се оказва, че в самото това червило има съставки, които все повече се свързват с... възникването на рак!

Д-р Самуел Епщайн от Коалицията за предотвратяване на рака твърди, че в козметичната индустрия цари пълна анархия по отношение на това какво може да се слага в препаратите и какво не.

Боята за коса съдържа фенилендиамини и оцветители, които са доказано канцерогенни и водят до неходжкинов лимфом, левкемия и миелом. За оцветяване се ползват синтетични съединения, в които има арсен и олово.

Лосионите и кремовете съдържат диетаноламин и триетаноламин, които реагират с нитритите от храната и се получават нитрозамини - мощни канцерогени, причиняващи рак на мозъка и на кръвта.

Парабените са нефтопродукти, които масово се използват като консерванти в козметиката, защото не дразнят кожата, евтини са, нямат вкус и мирис и не позволяват развалянето на продуктите. Но все повече специалисти твърдят, че те се натрупват в организма и водят до рак на гърдата, тъй като действат като ксеноестрогени.

Фталатите се добавят в много червила и лосиони, даже без да се упоменават на етикетите. Тъй като са канцерогени, те вече са забранени за употреба в детските играчки и гумените залъгалки за бебета, на които им никнат зъби. Доказано е, че те пречат на правилното оформяне и развитие на тестисите, пениса и яйчниците.

Повечето козметични продукти съдържат полиетиленгликол, бронопал и други вещества, от които се получава мощната клетъчна отрова формалдехид (във формалин се поставят труповете, за да не се разлагат).

Талкът е друга широко използвана съставка, за която отдавна е доказано, че е свързана с рака на яйчниците.

Какво можем да направим?

Всеки човек има право да знае дали в продуктите на бита и храната се съдържат канцерогени. Всеки лекар е длъжен да предупреждава своите пациенти в духа на положената от него клетва "Преди всичко не вреди". Намираме се в разгара на същинска епидемия от рак и тя не може да бъде избегната докато индустрии като козметиката, хигиената, битовата химия, земеделието, скотовъдството, храненето и т.н. не бъдат принудени от закона да заменят канцерогените с безвредни вещества.

Парадоксът е, че даже самите лекари не знаят почти нищо по въпроса. Институциите, които трябва да им кажат, си мълчат, тъй като са свързани с индустриите, виновни за тази епидемия...

Затова като лекар мога да кажа само: четете етикетите на това, което купувате, интересувайте се кое е вредно и кое - не, споделяйте с близките си наученото и не вярвайте на всички реклами - така ще живеете по-дълго!

Д-р Петър Найденов


История на козметиката

Защо е много важно да се информираме за химикалите в козметичните продукти, които ползваме, и какви могат да бъдат вредните въздействия на много от тях върху нашето здраве? Научете повече в следното видео:

 

 

Коя козметика е безопасна?

За да се грижите за външния си вид без да поставяте здравето си в опасност, е препоръчително да ползвате натурална козметика, която не съдържа отровни и канцерогенни съставки, като изброените по-горе.

Натурална козметика Natural Being от AquaSourceАкваСорс предлага козметичната серия Natural Being от Нова Зеландия, която е напълно натурална и безвредна и е сертифицирана от BDIH - Германия.

Вижте повече за натуралната козметика Natural Being от АкваСорс »

 


Имате въпроси?

Ако имате въпроси или се колебаете кои АкваСорс продукти са най-подходящи за Вас и Вашите близки, моля, свържете се с мен:

Телефон: +359 887 329 573 (активни Viber и WhatsApp)

Имейл адрес:

Skype: emil_aleksov Пишете ми през Скайп

FaceBook: Естествени » Емил Алексов Facebook

Ако желаете да научите повече - запишете се за бюлетина на Estestveni.com!



Други статии

» Как се сушат водораслите АФА на АкваСорс?